TBMM

Yeryüzünün ilk ve tek çocuk bayramı; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm dünya çocuklarına ve bütün insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum. Bununla birlikte; 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla artık ülkemizde Milli İradenin egemen kılındığı ve bunun üstünde bir gücün tanınmadığını tüm dünyaya ilan eden ve bu kutlu günü yarınlarımızın güvencesi en değerli varlıklarımız çocuklarımıza bayram olarak hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; aziz Milletimize hizmette bulunan ve ebediyete intikal eden ilk mecliste yer alan milletvekillerini, Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bu vesile ile Millet iradesinin tecelligâhı olarak oluşturulan TBMM’nin kuruluş öyküsü ve önemine dair bazı hususları tekrar tekrar hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum:

TBMM’nin kuruluşu, Osmanlı Mebusan Meclisi’nin 18 Mart 1920 oturumunda “Misak-ı Milli’yi” ilanı ve Sevr Anlaşmasını kabul etmeyi ret etmesi üzerine işgal güçlerince basılması / dağıtılması sonrasında; İstanbul’dan kaçabilen mebusların Meclisi Ankara’da 23 Nisan 1920’de yeniden toplaması ve işgal kuvvetlerince tutuklanarak Malta’ya gönderilen mebusların yerlerine yenilerinin seçilmesi neticesi gerçekleştirilmiştir. Kurtuluş Savaşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk riyasetinde TBMM tarafından bifiil yürütülmüştür. Gazi Meclistir.

Dolayısıyla 23 Nisan, Millet egemenliğine dayanan TBMM’nin Milletimize vurulmak istenen esaret prangalarını parçaladığı ve Türk Milletinin istiklal destanının yazıldığı tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisidir. TBMM, Milletimizin verdiği kurtuluş mücadelesinin içinde doğmuştur ve bu anlamda dünyada bir benzeri daha olmayan bir kurtuluş ve kuruluşa imza atmıştır. “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla açılan ve görev ifa eden TBMM başlangıçtan itibaren Milli İradenin ve demokrasimizin temelini oluşturmuştur. Bundan sonra da milletimizin istiklal ve istikbalinin en güçlü teminatıdır.

 

 

Hakan Çağlar Erürker / 23 Nisan 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir