Ahi3

Ülkemizde 1985 yılından itibaren kutlanan Tüketici Hakları Günü; tüketici bilincinin oluşturulması, tüketici haklarının daha da ileriye götürülmesi ve piyasalardaki tüketici aleyhine uygulamalara karşı tüketicilerin seslerini duyurmaları için önemli bir fırsattır.

Tüketicinin korunması kavramı Dünya genelinde son yıllarda önem kazanmakla birlikte; esasında bizim bu konuda geçmişe dayanan köklü geleneklerimiz bulunmaktadır. 16. Yüzyılda II. Bayezid devrine ait “Bursa, İstanbul ve Edirne İhtisab Kanunnameleri” dünyada bugünkü anlamda ilk yazılı standart olup tüketici haklarını koruyan ilk kanun olarak bilinmektedir. 12’nci yüzyılda Anadolu’da ticari hayatın çatı örgütü olana Ahilik Teşkilatı da işleyişi itibarıyla “üretimin kalitesine ve imalattan tüketime belli standartların korunmasına” dayanmaktadır.

Ülkemizde Ak Parti Hükümetleri döneminde Tüketici lehine pek çok düzenleme ve değişiklik yapılarak Tüketicilerimiz uluslararası standartlarda koruma altına alınmıştır. Son olarak 28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”, tüketicinin sağlığı, güvenliği ve ekonomik çıkarını gözeten bir anlayışla bir çok düzenleme getirmiştir. Ancak temel İnsan Haklarından olan Tüketici Hakları konusunda sadece ileri yasal düzenlemelerin yapılması yeterli değildir. Netice elde etmek biz tüketicilerin elindedir. Tüketici Haklarının korunması ve geliştirilmesinin olmazsa olmazı; Tüketicilerin bilinçli davranması ve haklarının takipçisi olmasıdır.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nün Tüketici Hakları konusunda ülke olarak bilinçlenmemize ve toplumsal duyarlılığımızın artmasına katkı vermesini temenni ediyor; tüm tüketicilerimizi haklarını öğrenmeye ve kullanmaya davet ediyorum.

 

Hakan Çağlar Erürker / 15 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir