AW364638

AK Parti Aydın Milletvekili aday adayı Hakan Çağlar Erürker, Ege TV’de katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti’nin ve hemşerilerinin milletvekilliği görevine layık görmesi durumunda Aydın’da Aydınoğlu Umur Bey Teknik Üniversitesi’nin kurulmasına öncülük edeceğini dile getiren Hakan Çağlar Erürker, ayrıca kurulacak kent ekonomi konseyi ile Aydın’ın kalkınması ve ekonomik anlamda geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Aydınlıların siyasetten öncelikli beklentilerinin; mevcut sorunlara çözüm üretilmesi ve yatırımın getirilmesi olduğunu vurgulayan Hakan Çağlar Erürker, Aydınlının refahı, aşı, işi için; tarım ve tarıma dayalı işlenmiş ürün, sanayi ve ticaret, turizm konularında çalışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. AK Parti’nin ve hemşerilerinin milletvekilliği görevine layık görmesi durumunda öncelikli projelerinden birinin de kent ekonomi konseyi olduğunu dile getiren Hakan Çağlar Erürker, “Daha önce Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş tarafından gündeme getirilen ‘Kent Ekonomi Konseyi’nin hayata geçirilmesi olacaktır. Bu konseyin toplanması Aydın ekonomisinin sorunları, beklentileri ve geleceği açısından stratejik bir çıkış noktası oluşturacaktır. Bu konseyde alınan kararlar ve yapılan planlamalar, Aydın ekonomisinin ihtiyaç duyduğu; sektörler arası koordinasyon, yatırım kapasitesinin geliştirilmesi, kaynak yaratılması, verimliliğin sağlanması, sorunlara merkezi hükümet ve yerel yönetimler nezdinde çözüm üretilmesi kapsamında stratejik bir yol haritası oluşturarak Aydın’ın kalkınmasının, gelişmesinin ve refahının önünü açacaktır” dedi.

“AYDINOĞLU UMUR BEY’İN AZİZ HATIRASINI YAŞATMAK HER AYDINLI İÇİN BİR VEFA BORCUDUR”

Yıllardır hayalini kurduğu, Aydınoğlu Umur Bey Üniversitesi ile ilgili de ilk kez açıklamalar yapan Hakan Çağlar Erürker, program olarak Teknik Üniversite niteliğinde olacak bu üniversitenin adının; demokrasi şehidimiz diye nitelendirdiği Adnan Menderes gibi Aydın’ın önemli bir değeri olan Aydınoğlu Umur Bey olacağını dile getirerek; “Bu toprakların Türk ve Müslüman Yurdu olmasını sağlayan bir başka değerimiz de Aydınoğlu Umur Bey’dir. Aydınoğulları Beyliği özellikle Aydınoğlu Umur Bey döneminde bölgenin başat gücü olmuş; Bizans, Venedik, Ceneviz, Rodos Şövalyeleri ve Kıbrıs Krallığına karşı tek başına mücadele vermiştir. Aydınoğlu Umur Bey İzmir’i geri alabilmek için yaptığı kuşatma sırasında şehit olmuştur. Aydınoğlu Umur Bey’in aziz hatırasını yaşatmak her Aydınlı için bir vefa borcudur.” diye konuştu.

Aydınoğlu Umur Bey Üniversitesi’ni kurgularken sadece geçmişe vefa düşüncesi ile yola çıkmadığına dikkat çeken Hakan Çağlar Erürker, üniversitenin Aydın’ın geçmişten güç alan gelecek vizyonu olacağının altını çizerek; “Bilakis Aydınoğlu Umur Bey Üniversitesi’ni şehrimizin aydınlık geleceği, kalkınmamızın mihenk taşı olarak planladım. Bu üniversite program olarak bir Teknik Üniversite olacaktır. Üniversiteye bağlı fakülteler ve meslek yüksek okulları ilçelerimizin öne çıkan temel ekonomik üretimlerine göre ilçelerimize dağıtılacaktır.” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ TEKNİK İNSAN GÜCÜYLE AYDIN EKONOMİSİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK”

Kurulacak üniversitenin; Aydın tarımı, sanayisi ve turizmi ile entegre bir şekilde yapılandırılarak faaliyet göstereceğine dikkat çeken Hakan Çağlar Erürker, “Kurulacak Aydınoğlu Umur Bey Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, oluşturduğu istihdamla, sosyal ve kültürel yönden şehrimizi zenginleştirecek; yetiştirdiği ve mezun ettiği nitelikli insan gücüyle de Aydın ekonomisinin gücüne güç katacaktır.” dedi.

Gerçekleştirdiği ticaret, ziraat, sanayi ve meslek odaları ziyaretlerinde STK yöneticilerinin teknik ara eleman ihtiyacı olduğuna vurgu yaptığını dile getiren Hakan Çağlar Erürker; “ Ziyaret ettiğim STK’larda değerli başkanlarım planlama eksikliği ve teknik ara eleman ihtiyacı olduğuna özellikle vurgu yaptılar. Bu da benim Aydın ekonomisinin ve kalkınmasının özellikle teknik vasıflı ara eleman ihtiyacının karşılanması durumunda şahlanacağına ilişkin inancımı kuvvetlendirdi. ‘Aydınoğlu Umur Bey Üniversitesi de tam bu ihtiyacı karşılayacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

26 Mart 2015

http://www.milliyet.com.tr/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-aydin-yerelhaber-694202/

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Aydin-Haberleri/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-onunu_80662

http://www.nazillihavadis.com/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir-21252h.htm

http://www.haberler.com/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-onunu-7120190-haberi/

http://www.egehaber.com/AYDIN/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir-h33099.html

http://www.sondakika.com/haber/haber-erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-onunu-7120190/

http://www.egepost.com/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-onunu-acacaktir/10803/

http://www.sabah.com.tr/aydin/2015/03/26/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir

http://www.salihligazetesi.com/39844/haber/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydin-in-onunu-acacaktir

http://www.hakimiyet.com/aydin/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir-h863029.html

http://www.spilhaber.com/39844-haber-erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir

http://www.aydinhedef.com.tr/siyaset/26/03/2015/kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir

http://www.ilkgundem.com/m/haber/75243/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir.html

http://www.guzelhisargazetesi.com/aydin/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir-h246555.html

http://www.ajansmanisa.com/605679-haber-erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir

http://haber.stargundem.com/ajanslar/erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir-804369.html

http://www.manisagundemi.com/574848-haber-erurker-kent-ekonomi-konseyi-aydinin-onunu-acacaktir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir