Kıbrıs Barış Harekatı

Türkiye Ortadoğu ve iç siyasi meselelerine odaklanmışken; Kıbrıs’ta önemli gelişmeler oluyor. Dün KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı tarafından yapılan açıklamada Rumlar ve Türklerin yeni bir devlet kuracağı ve bu devletin adının ‘Birleşik Kıbrıs Federasyonu’ olacağı belirtildi. Öncelikle şunları hatırlamak gerekir ki: bundan 41 yıl önce tam da bugünlerde Kıbrıs’ta Rumlarca sürdürülen Türk kıyımına ve etnik temizliğe son vermek üzere 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye tarafından Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirildi. Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin mal ve can güvenliği sağlandı. İlerleyen süreçte KKTC oluşturularak siyasi bir yapılanmayla tüm bunlar garanti altına alınmaya çalışıldı.

Bu savaşta; 415’i Kara, 65’i Deniz, 5’i Hava ve 13’ü Jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit oldu, 1200 askerimiz yaralandı. 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü de şehit oldu. Bugün Kıbrıs’ta bir Türk varlığı bulunuyor ve Kıbrıslı Türkler söz sahibi ise, bu durumun her şeyden önce Kıbrıs’ı vatan bilerek bu uğurda şehit olan kahraman Mehmetçiklerimize borçlu olunduğu unutulmamalıdır.

Bu vesileyle başta Kıbrıs davasını adeta dirilterek adaya yüzyıllık bir aradan sonra Türkiye’yi tekrar müdahil eden Aydın’ın medar-ı iftiharı şehit Başbakanımız rahmetli Adnan Menderes’in çalışma arkadaşı şehit Dışişleri Bakanımız Fatin Rüşdü Zorlu, harekat emrini veren ve yürüten Başbakanımız Bülent Ecevit ve Başbakan yardımcımız Necmettin Erbakan, Kıbrıs Türklerine önderlik eden eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Beşparmak dağlarında kanlarıyla destanlar yazan kahraman şehit ve gazi Mehmetçiklerimizi hayır ve şükranla yad ediyorum.

Kıbrıs’ta Rumlarla müzakerelerde bu tarihi geçmişin ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yerinde ve haklı uyarılarının nazara alınacağını ve gerekli hassasiyetin gösterileceğini ümit ediyorum. Ülkemiz genelinde bundan 41 yıl önce Kıbrıs davasında toplumun tüm unsurlarınca top yekun ortaya konulan birlik, beraberlik ve Milli dayanışmanın; bugün ülkemizi tehdit eden Terör Belasını ve Suriye sınırımızda iç barışımızı ve güvenliğimizi risk altına sokan gelişmeleri bertaraf etmek için de dosta düşmana karşı ortaya konmasını temenni ediyorum.

 

Hakan Çağlar Erürker / 23 Temmuz 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir